poniedziałek, listopada 09, 2009

Choroba wysokościowa


W związku z tym że moto Leopard się cały czas dostosowuje do sytuacji, na Pik Lenina wybiera się większa drużyna. Ostateczny skład nie jest jeszcze znany... Poniżej wklejam kilka gotowców z wikipedi...

Choroba wysokościowa nie jest jedną konkretną dolegliwością a zespołem chorobowym spowodowanym brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach. Z reguły pojawia się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być za mała na potrzeby organizmu człowieka.

Charakteryzuje ją początkowy wzrost tętna i ciśnienia krwi, co jest reakcją samoobronną organizmu. Następnie przychodzi osłabienie serca i spadek ciśnienia krwi, co prowadzi do omdlenia.

Ponadto następuje utrata szeregu podstawowych funkcji organizmu, m.in. zanika zdolność do rozmnażania (powyżej około 4500 m n.p.m.), utrata wagi, nie dająca się skompensować prawidłowym odżywianiem, nawet do 1 kilograma tygodniowo. Zwiększa się ilość erytrocytów (czerwonych krwinek co noszą tlen ) we krwi co powoduje jej zagęszczenie, a stosowanie dużych dawek aspiryny w celu jej rozrzedzenia może spowodować owrzodzenie układu pokarmowego.

Klasycznymi objawami ostrego stanu są:

* obrzęk płuc
* obrzęk mózgu.

W przypadku braku interwencji lekarskiej, a zwłaszcza nie przetransportowania chorego w niżej położone rejony, może nastąpić zgon.

W celu uniknięcia choroby wysokościowej należy:

* prawidłowo zaplanować okres aklimatyzacji i odpowiednio ją stopniować,
* zapobiegać odwodnieniu organizmu,
* obserwować reakcje organizmu na wzrost wysokości,
* nie lekceważyć pierwszych symptomów.

Należy też pamiętać, że w wielu przypadkach przekroczenie bariery 6000 m n.p.m. nie jest wskazane ze względów osobniczych, a zdolność rozpoznania sytuacji i czynów bywa ograniczona ze względu na halucynacje.

tu ciekawostka : "Zdrowy, młody mężczyzna ma około 5,4 mln/mm³ erytrocytów w krwi obwodowej, kobieta około 4,5 mln/mm³, natomiast noworodek około 7 mln/mm³. Ilość erytrocytów w organizmie człowieka może się zmieniać - zależy to m.in. od miejsca, w którym człowiek się znajduje i ciśnienia jakie tam panuje."

a tutaj inne ciekawe linki o procesie aklimatyzacji jeszcze tu i tu

MedEverest tu ciekawe bo oferta i wysokogórska i nurkowa czyli dwa skrajne przypadki albo duże ciśnienie albo małe - po kija się ludzie pchają w takie miejsca ? :)

i na koniec człowiek o wielkim sercu "Większa ilość krwinek czerwonych zwiększa jednak lepkość krwi, co utrudnia pracę serca. Wyjaśnia to, dlaczego urodzeni na dużej wysokości (np. Szerpowie) mają większe serca, które efektywniej pompują krew. Ich płuca i tkanki maja więcej naczyń włosowatych, co znacznie ułatwia pobieranie i transport tlenu."

0 komet:

Prześlij komentarz